Makalelerimiz

Yoklama Kaçağı Cezası

Yoklama kaçağı, 7179 sayılı Askeralma Kanunu’nun Tanımlar başlıklı 3. Maddesinin ii bendi uyarınca tabi olduğu yoklama yılı içerisinde yoklamasını yaptırmayanları ifade etmektedir.

Bu yazımızda yoklama kaçağına ilişkin genel bilgiler paylaşılmış olup, hukuki uyuşmazlığınıza ilişkin detaylı bilgi için iletişim bölümündeki bilgilerden Çapa Hukuk Bürosu’na ulaşabilirsiniz.

Yoklama Kaçağı Nedir?

Askerlik çağı gelmiş olan ve askerlik yükümlüsü olan kişinin askerlik yapmaya uygun olup olmadığını, mesleği ve eğitim durumunu bildirmesi gerekmektedir. Bu bildirim Asker Alma Genel Müdürlüğü’ne yapılır. Askerliğe sevk tarihi gelen kişinin asker alma birimine gitmemesi ve durum bildirir raporunu vermemesi mazeret sunmaması halinde yoklama kaçağı olacaktır.

2023’te Yoklama Kaçağı Olmanın Cezası

Yoklama kaçağı olup kendiliğinden asker alma genel müdürlüğüne giderek yoklamaya katılanlar, kaçak oldukları her gün için 5 TL; yakalananlar ise kaçak oldukları her gün için 10 TL öderler.

Yoklama Kaçağı Durumuna Düşmemek İçin Ne Yapılmalı?

Yoklama kaçağı olmamak için askerlik zamanı gelmiş olan yükümlü kişinin en yakın asker alma şubesine giderek yoklama başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Kişi, askere alınma zamanının gelip gelmediğini e-devlet üzerinden de kontrol edebilir ve yoklama işlemleri için başvuruda bulunabilecektir. Bunun için asal yoklama işlemi yapmalıdır.

Yoklama Kaçağı ve Bakaya Kalanların Takipleri

Yoklama kaçağı ve bakayalar, askerlik ödevlerini yerine getirmek maksadıyla yakalanmaları için Askeralma Genel Müdürlüğünce İçişleri Bakanlığına bildirilir.

Kolluk kuvvetlerince yakalanarak muhafaza altına alınanlar, mesai saatleri içerisinde en yakın askerlik şubesine getirilir. Mesai saatleri dışında veya askerlik şubesinin bulunmadığı yerlerde yakalananlar ilgili kolluk kuvveti tarafından hazırlanan tutanağa istinaden derhal serbest bırakılır.

Kolluk kuvvetleri tarafından hazırlanan tutanakların bir nüshası yükümlüye verilir, diğer nüshası ise en geç üç işgünü içerisinde en yakın askerlik şubesine teslim edilir.

Yoklama kaçağı ve bakaya olarak arananlardan yurt dışında yaşadığı tespit edilenlere ilgili Türk Konsoloslukları aracılığıyla işlemlerini tamamlatması tebliğ edilir ve tebellüğ belgeleri askerlik şubesine iade edilir.

Yoklama Kaçağı Bedelli Askerlikten Yararlanabilir Mi?

Yoklama kaçağı olan kişi bedelli askerliğe gidebilmektedir. Ancak bu kişi bedelli askerlik ücretine ek bir bedel ödemektedir.

Yoklama Kaçağı Yurt Dışına Çıkabilir Mi?

Anayasa’nın 23. Maddesi ile herkesin yerleşme ve seyahat özgürlüğüne sahip olduğu hüküm altına alınmıştır. Bir TC vatandaşının yurt dışına çıkış ancak soruşturma veya kovuşturmadan kaynaklı olarak hakim kararı ile engellenmektedir.

Yoklama Kaçağı Askerlikten Tecil Ettirilebilir Mi?

Askerliği tecil ettirebilmek için güncel askerlik durum belgesi ve okul kaydı gerekmektedir. Bu belgeler ile askere gitme yükümlüsü tecil alabilecektir. Ancak süresi içerisinde bunu yapmamış ve yoklama kaçağı haline gelen kişi, okul kaydını ve öğrencilik belgesini sunsa da yoklama kaçağı olmaktan kaçamayacaktır.

Yoklama Kaçağı Zorla Askere Götürülebilir Mi?

Yoklama kaçağı yakalanması halinde mesai saatleri içerisinde en yakın askerlik şubesine teslim edilecektir. Mesai saati içerisinde yakalanmadıysa kolluk kuvveti tarafından kendisine 3 gün içerisinde en yakın askerlik şubesine gitmesi için yazılı tebliğ verilecektir. Bu kişiler zorla askere götürülemezler.

Yoklama Kaçağı Cezası Ödenmezse Ne Olur?

Yoklama kaçağı cezası, bir idari para cezasıdır. İdari para cezası olduğu için AATUK uyarınca tahsil kabiliyetini haizdir.

Yoklama Kaçağı Cezası Nereye Ödenir?

Yoklama kaçağı cezası, vergi dairesine ödenmektedir.

Yoklama Kaçağı Cezası Askere Gidince Silinir Mi?

Yoklama kaçağı olan bir kişiye verilen ceza, o kişinin askere gitmesi ile silinmez. Verilen cezaya askerlik yapıldığı için itiraz edilmesi sonuçta herhangi bir değişiklik yaratmayacaktır.

Av. Yonca İşsever Çapa

Av. Yonca İşsever Çapa, Özel Çamlıca Bilfen Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde hukuk eğitimi almıştır. 2018 yılında Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Hemen Bilgi Al!