Makalelerimiz

Tensip Zaptı Hazırlandı Ne Demektir?

Tensip zaptı, davacı tarafça açılan dava mahkeme tarafından incelenecek ve ilk duruşma tarihinin belirlenmesi, taraflarca yapılması gereken işlemlerin ve sunulması gereken delillerin belirtildiği tutanaktır. Bu yazımızda tensip zaptına ilişkin genel bilgiler paylaşılmış olup, hukuki uyuşmazlığınıza ilişkin detaylı bilgi için iletişim bölümündeki bilgilerden Çapa Hukuk Bürosu’na ulaşabilirsiniz.

Tensip Zaptı (Tutanağı) Nedir?

Hukuki veya cezai bir anlaşmazlık ile ilgili olarak dava açıldığında mahkeme, dava dilekçesini inceler. Tensip zaptı, davacı tarafça açılan dava mahkeme tarafından incelenecek ve ilk duruşma tarihinin belirlenmesi, taraflarca yapılması gereken işlemlerin ve sunulması gereken delillerin belirtildiği tutanaktır. Aslına bakıldığında tensip zaptı mahkemenin davanın dosyasının görülebilmesi ve gerekli tüm işlemlerin gerçekleşmesi için hazırladığı bir evraktır.

Tensip Zaptı Hazırlandı Ne Demek?

E-devlet ve UYAP sistemleri üzerinden “tensip zaptı hazırlandı” ibaresi, yukarıda da belirttiğimiz gibi mahkemece dava dilekçesinin incelendiğini ve duruşma gününe kadar tamamlanması gereken işlemlerin, dilekçelerin ve delillerin sunulması gerektiği anlamına gelmektedir.

Tensip Zaptı Ne Kadar Sürede Hazırlanır?

Hukuk davalarında dava dilekçesinin mahkemeye ulaşması, ceza davalarında ise iddianamenin hazırlanması ve mahkemece kabulünün akabinde yaklaşık 15-20 gün içerisinde tensip zaptı hazırlanır.

Tensip Zaptı Gelince Ne Yapılmalı?

Tensip zaptı davanın açıldığı mahkeme tarafından davalı/ sanık tarafa gönderilir. Tensip zaptı ile birlikte dava dilekçesi, iddianame de davalı/ sanık tarafa gösterilir.

Tensip zaptını tebliğ alan taraf, dava konusu olay ile ilgili olarak cevap/ savunma dilekçesi hazırlanmalı ve deliller sunulmalıdır. Bu konuda bir avukattan yardım alınması, danışmanlık sürecine girilmesini tavsiye ederiz.

Hukuk Davaları Bakımında Tensip Zaptı

Dava dilekçesinin mahkemeye sunulması ile birlikte mahkeme duruşma gün ve saatini belirleyerek, 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu ve sair kanunlar uyarınca davacı ve davalı tarafça sunulması gereken dilekçe, delil, belge ve sair hususların dava dosyasına sunulmasını talep eder. Bununla birlikte gerekli gördükleri kurum ve kuruluşlara müzekkereler yazarak dosyaya ilgili evrak ve işlemlerin girmesini sağlar.

Ceza Davaları Bakımından Tensip Zaptı

Savcılık makamınca yürütülen soruşturma dosyasında iddianamenin hazırlanması ve iddianamenin mahkemece kabulünün akabinde mahkemece tensip zaptı hazırlanır.

Tensip Zaptında Duruşma Gününe Yer Verilmemesi Mümkün Müdür?

Tensip zaptlarında genel olarak duruşma gün ve saatine yer verilir. Ancak bazen hakim tarafından ön inceleme yapılması gereken konular mevcutsa tensip zaptında duruşma gün ve saati belirtilmeyebilir.

Av. Yonca İşsever Çapa

Av. Yonca İşsever Çapa, Özel Çamlıca Bilfen Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde hukuk eğitimi almıştır. 2018 yılında Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Hemen Bilgi Al!