İş ve Sosyal Güvenlik HukukuMakalelerimiz

İşsizlik Maaşı

İşsizlik maaşı, işsizlik ödeneği olarak bilinmektedir. İşsizlik maaşı yani işsizlik ödeneği sigortası olan işçiye 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu’nda belirtilen koşulları sağlaması halinde işsiz kalan sigortalı kişilere yine Kanun’da belirtilen sürelerde ve oranlarda yapılan ödemelerdir.

4447 sayılı İşsizlik Kanunu m.47/c bendi ile işsizlik maaşı tanımlanmıştır. Buna göre işsizlik maaşı; “bir işyerinde çalışırken, çalışma istek, yetenek, sağlık ve yeterliliğinde olmasına rağmen, herhangi bir kasıt ve kusuru olmaksızın işini kaybeden sigortalılara işsiz kalmaları nedeniyle uğradıkları gelir kaybını belli süre ve ölçüde karşılayan, sigortacılık tekniği ile faaliyet gösteren zorunlu sigorta” olarak tanımlanmıştır.

Bu yazımızda işsizlik maaşına ilişkin genel bilgiler paylaşılmış olup, hukuki uyuşmazlığınıza ilişkin detaylı bilgi için iletişim bölümündeki bilgilerden Çapa Hukuk Bürosu’na ulaşabilirsiniz.

İşsizlik Maaşının Şartları

İşsizlik maaşı yani işsizlik ödeneği sigortası olan işçiye 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu’nda belirtilen koşulları sağlaması halinde ödenmektedir. Bu şartlar;

 • İşçinin kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalması,
 • İş akdinin sona ermesinden evvel son 120 gün boyunca iş akdine tabi olmak,
 • İş akdinin sonlanmasından önceki son üç yıl içinde en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,
 • İş akdinin feshinden sonra 30 gün içerisinde işsizlik maaşı başvurusunda bulunmak.

İşsizlik Maaşı Ne Kadardır? İşsizlik Maaşı Nasıl Hesaplanır?

2023 yılı için aylık işsizlik ödeneği hesabı

Son 4 Aylık Prime Esas Kazançların Aylık Ortalaması Hesaplanan İşsizlik Ödeneği Miktarı Damga Vergisi

Oranı

Ödenecek İşsizlik Ödeneği Miktarı
Son 4 Ay 2023 Yılına Ait Asgari Ücretle Çalışan 10.008,00 4.003,20 0,00759 3.972,82
Son 4 Ay 15.000 TL ile Çalışan 15.000,00 6.000,00 0,00759 5.954,46
Son 4 Ay 25.000 TL ile Çalışan 25.000,00 8.006,40(*) 0,00759 7.945,63
(*)  Hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının %80’ini geçemeyeceği için sigortalı işsize ödenecek aylık işsizlik ödeneği miktarı bu şekilde hesaplanmıştır.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar Süre Bağlanır?

İşsizlik maaşı yukarıda bahsettiğimiz işsizlik maaşı alma koşullarını sağlanması halinde;

 • 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,
 • 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,
 • 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün,

olmak üzere yukarıda belirtilen günlerle sınırlı kalmak kaydıyla işsizlik maaşı ödemesi yapılmaktadır.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar Sürede Bağlanır?

İşsizlik maaşı, işsizlik maaşına hak kazanan sigortalı işsiz, İŞKUR’a başvuru yapmasını takip eden ay içerisinde yapılan değerlendirme sonucunda (yukarıda belirttiğimiz işsizlik maaşı alma şartları) işçiye ödeme yapılır.

İşsizlik Maaşı Nereye Ödenir?

İşçinin İŞKUR’a belirtmiş olduğu banka hesabına ya da PTT Bank aracılığı ile işsizlik maaşı bağlanmaktadır. Bununla birlikte https://www.turkiye.gov.tr/issizlik-odenegi-odemesi adresinden de yapılacak olan ödeme takip edilebilir.

İşsizlik Maaşı İçin Ne Kadar Çalışmak Gerekir?

İşsizlik maaşı alabilmek için işçinin üç yıl içinde en az 600 prim gününün yatması gerekir. Bununla birlikte işçinin işsizlik maaşı alabilmesi için talepten önceki son 120 gün de sigortalı olarak çalışmış olması gerekmektedir.

İşsizlik Maaşında Hangi Kesintiler Yapılır?

İşsizlik maaşından damga vergisi haricinde herhangi bir kesinti yapılamaz. Ancak işsizlik maaşı alan kişinin nafaka borcu mevcut ise nafaka miktarı üzerinden kesinti yapılabilir. Ve fakat işsizlik maaşı alan kişinin işsizlik maaşından borçlarından dolayı haciz kesintisi yapılamayacaktır.

İşsizlik Maaşına Nasıl Başvurulur?

İşsizlik maaşından faydalanabilmek için ilgili İŞKUR birimine doğrudan gidilebilir ya da www.iskur.gov.tr isimli internet sitesi üzerinden veya e-devlet üzerinden başvuru yapılabilir.

İşsizlik Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir?

Bazı hallerde işsizlik maaşı kesilmektedir. Bunlar;

 • İşsizlik maaşı ödenen ve İŞKUR’ca teklif edilen ve mesleklerine uygun, en son çalıştıkları iş yerinin ücret ve koşullarına yakın ve/veya aynı, ikamet ettiği belediye sınırları içerisindeki işleri reddeden işçinin,
 • İŞKUR’dan işsizlik maaşı almasına rağmen kayıt dışı bir şekilde çalışan,
 • İşsizlik maaşı aldığı süre içerisinde “Emeklilik” maaşı almaya başlayan kişi,
 • İŞKUR’un önerdiği meslek öğrenme ve yetiştirme eğitimlerini haklı bir nedene dayanmaksızın reddeden, kabul etmesine rağmen geçerli bir mazeret sunmaksızın katılmayan, İŞKUR tarafından yapılan çağrılara cevap vermeyen işçilerin işsizlik maaşları kesilmektedir.

 İşsizlik Maaşı Tekrar Nasıl Bağlanır?

İşsizlik maaşından yararlanan ve işsizlik maaş süresi bitmeden başka bir işe girmesi ve işsizlik ödeneğinden yararlanmak için koşulları tekrar sağlamadan işten ayrılan işçinin önceki seferden hak etmiş olduğu ancak tamamlamadığı işsizlik maaşının kalan miktarı tekrar işsiz kalan işçiye bağlanır.

Ayrıca işsizlik maaşına hak kazanma şartlarını sağlaması halinde yeniden hak sahibi olan işçiye de işsizlik maaşı sağlanacaktır.

Av. Yonca İşsever Çapa

Av. Yonca İşsever Çapa, Özel Çamlıca Bilfen Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde hukuk eğitimi almıştır. 2018 yılında Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Hemen Bilgi Al!