Ceza HukukuMakalelerimiz

Ehliyetsiz Araç Kullanmanın Cezası

Ehliyetsiz araç kullanma, sürücü belgesi yani ehliyeti olmayan kişinin otomobil, kamyon, motosiklet, traktör ve sair motorlu bir araç kullanmasıdır. Kanunlar kapsamında ehliyetsiz araç kullanma idari ve cezai olarak yaptırıma tabidir. Ehliyetsiz araç kullanan kişi 18 yaşından küçük kişilerin kullanması, ehliyetine el konulan kişinin kullanması ya da farklı ehliyet sınıfına sahip bir aracın kullanılması hali ile olabilir. Karayolları Trafik Kanunu M.36 uyarınca sürücü belgesi olmayan kişilerin motorlu araç kullanmaları yasaklanmıştır. Böylelikle ehliyetsiz araç kullanma haline uygulanacak olan yaptırımlar düzenlenmiştir. Bu yazımızda ehliyetsiz araç kullanmaya ilişkin genel bilgiler paylaşılmış olup, hukuki uyuşmazlığınıza ilişkin detaylı bilgi için iletişim bölümündeki bilgilerden Çapa Hukuk Bürosu’na ulaşabilirsiniz.

2023’te Ehliyetsiz Araç Kullanmanın Cezası

2023 yılında ehliyetsiz araç kullanmanın cezası 8.190,00-TL’dir. Ehliyetsiz araç kullanma cezası, cezanın ilgilisine tebliğinden itibaren ilk 15 gün içerisinde ödenirse %25 indirimli hali ile ödenecektir. Bu noktada belirtmemiz gerekir ki, bir kişinin ehliyeti var ise ancak farklı bir sınıfa ait bir araç kullanırken de ehliyetsiz yakalanmış olabilir. Mesela B sınıfı ehliyete sahip olan bir kişi D1 sınıf araç kullanırken yakalanmış ise ehliyetsiz araç kullanmış olacak ve kendisine ceza kesilecektir. Ehliyetsiz araç kullanan kişi ile araç sahibi farklı kişiler ise her ikisine de ayrı ayrı idari para cezası kesilecektir.

Ehliyetsiz Motor Kullanmanın Cezası

Ehliyetsiz motor kullanmanın cezası ile ehliyetsiz araç kullanmanın cezası aynıdır. Bir diğer deyişle ehliyetsiz motor kullanmanın cezası 8.190,00-TL’dir.

Bağlanan Araç Nasıl Geri Alınır?

Bağlanan araç, araç sahibinin aracın çekildiği otoparka giderek teslim alması gerekmektedir. Eğer ki, araç sahibi kendisi gitmiyor ya da gidemiyorsa aracı teslim almak için giden kişinin araç sahibi tarafından verilen noter onaylı vekaletname almış olması gerekmektedir. Bununla birlikte ehliyetsiz araç kullanma cezası ile yediemin otopark ücreti ödenmelidir.

Ehliyetsiz ve Alkollü Araç Kullanmak

Ehliyetsiz araç kullanırken kazaya karışan kişi, ehliyetsiz araç kullanmaktan idari para cezası alacaktır. Ehliyetsiz araç kullanırken aynı zamanda alkollü olan kişi, eğer farklı sınıfta bir ehliyeti var ise ilk seferinde altı ay, ikinci sefer alkollü olarak yakalanıyorsa iki yıl ehliyetine el konulur. Aynı zamanda alkollü araç kullanan kişiye alkollü araç kullanmaktan idari para cezası kesilecektir.

Ehliyetsiz Araç Kullanırken Kazaya Karışmak

Ehliyetsiz araç kullanırken kazaya karışan kişi, ehliyetsiz araç kullanmaktan idari para cezası alacaktır. Ayrıca karışmış olduğu kazada yaralama söz konusu ise taksirle yaralama ya da ölüm meydana geldiyse taksirle ölüme sebebiyet verme suçlarından yargılanacaktır. Yapılan yargılama neticesinde gerekli cezai işlemler de neticelenecektir.

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Ehliyetsiz araç kullanma cezasına itiraz, cezanın ilgili kişiye tebliğinden itibaren 15 gün içerisinde sulh ceza hakimliğine verilecek olan itiraz dilekçesi ile yapılacaktır.

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası Kime Kesilir?

Ehliyetsiz araç kullanma cezası, ehliyetsiz araç kullanan kişiye ve ehliyetsiz kullanılan aracın sahibine ayrı ayrı kesilecektir.

Trafik Güvenliğini Tehlikeye Sokma Suçu Nedir?

Trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçu TCK m.179 ile düzenlenmiştir. Madde 179 – Trafik güvenliğini tehlikeye sokma;

(1) Kara, deniz, hava veya demiryolu ulaşımının güven içinde akışını sağlamak için konulmuş her türlü işareti değiştirerek, kullanılamaz hale getirerek, konuldukları yerden kaldırarak, yanlış işaretler vererek, geçiş, varış, kalkış veya iniş yolları üzerine bir şey koyarak ya da teknik işletim sistemine müdahale ederek, başkalarının hayatı, sağlığı veya malvarlığı bakımından bir tehlikeye neden olan kişiye bir yıldan altı yıla kadar hapis cezası verilir.

(2) Kara, deniz, hava veya demiryolu ulaşım araçlarını kişilerin hayat, sağlık veya malvarlığı açısından tehlikeli olabilecek şekilde sevk ve idare eden kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(3) Alkol veya uyuşturucu madde etkisiyle ya da başka bir nedenle emniyetli bir şekilde araç sevk ve idare edemeyecek halde olmasına rağmen araç kullanan kişi yukarıdaki fıkra hükmüne göre cezalandırılır.

Yargıtay içtihatları uyarınca sadece ehliyetsiz araç kullanmak, trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçunu oluşturmamaktadır. Yargıtay Ceza Genel Kurulu 2018/12-277 E., 2019/585 K. Sayılı ilamında;

“Kazadan yirmi sekiz dakika sonra yapılan ölçüme göre 0,48 promil alkollü olan, ancak adli tıp uygulamalarına göre alkolün kandaki seviyesinin ortalama olarak 0,15 promil azaldığı gözetildiğinde kaza anında yaklaşık 0,63 promil alkollü olduğu sonucuna ulaşılan sanığın, kanındaki alkol seviyesinin suç tarihindeki düzenlemeye göre cezalandırılmasını gerektiren 1,00 promilin üzerine çıkmaması, emniyetli bir şekilde araç sevk ve idare edemeyecek hâlde olduğuna dair bir bilgi veya belgenin olmaması, aşamalarda gözüne güneş ışığının gelmesi nedeniyle karşı yönden gelen aracın şeridine girdiği şeklindeki savunmasının aksini ispatlayacak, her türlü şüpheden uzak, kesin ve inandırıcı delil elde edilmemesi ve sürücü belgesine sahip olan kişilerin her zaman güvenli bir şekilde araç sürecekleri kesin olmadığı gibi belge sahibi olmayan kişilerin de mutlaka tehlikeli şekilde araç kullanacaklarının iddia edilememesi nedeniyle sürücü belgesine sahip olmadan araç kullanılmasının suçun unsurları arasında gösterilmemesi karşısında; ehliyetsiz araç kullanmasının ve meydana gelen kazada taksirinin bulunmasının, trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçunun oluşumuna yeterli olmadığı, bu nedenle kasten işlenen trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçunun yasal unsurlarının oluşmadığı kabul edilmelidir.”

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezasının İptali Nasıl Olur?

Yukarıda da açıkladığımız üzere ehliyetsiz araç kullanma neticesinde kesilen cezaya süresi içerisinde yapılan itiraz neticesinde sulh ceza hakimliğince itirazın kabulüne karar verilir ise ehliyetsiz araç kullanma cezası iptal olacaktır.

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası Taksitlendirilebilir Mi?

Ehliyetsiz araç kullanma cezası, e-devlet üzerinden veya vergi dairesinde yapılacak başvuru ile dört eşit taksit halinde taksitlendirilebilecektir. Bu taksitlendirme talebinin de ehliyetsiz araç kullanma cezasının tebliğinden itibaren 15 gün içerisinde yapılması gerekmektedir.

Av. Yonca İşsever Çapa

Av. Yonca İşsever Çapa, Özel Çamlıca Bilfen Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde hukuk eğitimi almıştır. 2018 yılında Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Hemen Bilgi Al!