Makalelerimiz

Adıma Açılmış Bir Dava Var Mı?

Vatandaşların karşılaştığı uyuşmazlık veya süreçlerle alakalı merak ettiği hususlardan biri de haklarında açılmış bir davanın olup olmadığıdır. Makalemiz içeriğinde genel hatlarıyla vatandaş tarafından sıkça sorulan sorulara yanıt verdik.

Bu yazımızda genel bilgiler paylaşılmış olup, uyuşmazlığınıza ilişkin detaylı bilgi için iletişim bölümündeki bilgilerden Çapa Hukuk Bürosu’na ulaşabilirsiniz.

Hakkımda Açılmış Bir Dava Var Mı? Nasıl Tespit Ederim?

Bir kişi, hakkında herhangi bir dava açılacağı düşüncesi içerisinde olabilir veya adına dava açıldığını düşünebilir. Vatandaşın, kendisine yöneltilen davayı, tarafına tebligat ulaşmadan veya ulaştıktan sonra sorgulaması mümkündür. Vatandaş kendisine açılan bir dava olduğunu düşünüyorsa, E–Devlet https://www.turkiye.gov.tr/davalarim veya UYAP Vatandaş Portal aracılığıyla https://vatandas.uyap.gov.tr/main/vatandas/giris.jsp bu hususu tespit edebilir.

E-Devlet Dava Sorgulama

Kişi, hakkında dava açıldığını düşünüyorsa, kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile birlikte Adalet Bakanlığı’nın “Dava Dosyası Sorgulama” hizmetinden yararlanabilecektir. Vatandaş, E-Devlet aracılığıyla; dosyanın esasını, dosyanın açılış tarihini, duruşma tarihini ve dosyadaki taraf rolünü öğrenebilecektir. Vatandaş, E-Devlet dava sorgulama hizmeti dışında, adli sicil kaydı doğrulama, adli sicil kaydı sorgulama ve bireysel başvuru sorgulama hizmetinden de yararlanabilir.

E-Devlet Dava Dosyası Sorgulama

Mahkeme Dosyası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Mahkeme dosyası sorgulaması yapılabilmesi için, E-devlet şifresinin olması gerekmektedir. Genel hatlarıyla dosya sorgulanması E-devlet aracılığıyla yapılabilmektedir. Eğer ki daha detaylı bir sorgulama yapmak istiyorsanız UYAP Vatandaş Portal hizmetinden yararlanabilirsiniz. UYAP Vatandaş Portal hizmetini adım adım anlatmak gerekirse;

Adıma Açılmış Bir Dava Var Mı?

 • E-devlet aracılığıyla giriş yaptıktan sonra şahsi bilgilerimizi içeren ekran önümüze çıkacaktır. Mahkeme dosyası sorgulamak için öncelikle “Sorgulama İşlemleri” sonrasında ise “Dosya Sorgulama” sekmesine tıklamamız gerekecektir.

E-Devlet'ten Dava Dosyası Sorgulama

 • “Dosya Sorgulama” sekmesine tıkladıktan sonra önümüze “Yargı Türü” ve “Mahkeme” başlığı adı altında iki farklı bölüm çıkacaktır. Öncelikle “Yargı Türü” sekmesinden “Ceza veya Hukuk” seçeneklerinden birini seçmek gerekecektir. “Mahkeme” başlığına geçildiğinde ise hakkınızda dava açılmadıysa “seçilen yargı biriminde dosyanız bulunmamaktadır” ibaresi önünüze çıkacaktır. Hakkınızda açılan bir dava var ise karşınıza çıkan “Tümü” sekmesinden veya açılan davayı seçerek ve “Dosya sorgula” sekmesine tıklayarak ilgili dosyayı görüntüleyebileceksinizdir.

UYAP Dosya Sorgulama

İcra Dosyası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kişi, hakkında icra takibi başlatıldığını düşünüyorsa UYAP Vatandaş Portal aracılığıyla sorgulama yapabilecektir. Yukarıda bahsettiğimiz üzere https://vatandas.uyap.gov.tr/main/vatandas/giris.jsp linki üzerinden E-devlet aracılığıyla giriş yapacak, portal üzerinden öncelikle “Sorgulama İşlemleri” sonrasında ise “Dosya Sorgulama” sekmesine tıklayarak, karşınıza çıkan ekran üzerinden “Yargı Türü” sekmesine tıklayarak “İcra” sekmesini seçecek sonrasında ise “Dosya Sorgulama” sekmesine tıklayarak ilgili dosyası görüntüleyebileceksinizdir.

UYAP İcra Dosyası Sorgulama

SMS Yoluyla Dava Sorgulama Nasıl Yapılır?

Vatandaş, herhangi bir operatör aracılığıyla kendisine gönderilen SMS vasıtasıyla dava sorgulaması yapabilir. Devam eden dava ile ilgili güncellemelerden haberdar olabilir. Bu hizmetten faydalanmak için kişinin öncelikle sisteme abone olması gerekmektedir.

 • Sisteme abone olmak için:TCKIMLIKNO ABONE” yazılıp 4060’a gönderilecektir. Örnek : 123 456 789 01 ABONE yaz 4060’a gönder.
 • Eğer ki vatandaş, sorgulanan dosyada sadece kendisiyle ilgili bir bilgi almak istiyorsa; “TCKIMLIKNO KISISELABONE” yazılıp 4060’a gönderilecektir.

Sisteme abone olunduktan sonra “TCKIMLIKNO” yazılıp 4060’a gönderilmesi mevcut davaları öğrenmek için yeterli olacaktır. Belirtmek gerekir ki sorgulama sonucu gelecek her SMS 3-TL olmak üzere ücretlendirilecektir.

Adıma Dava Açıldı, Ne Yapmalıyım?

Dava açıldıktan sonra, davacı tarafın düzenlemiş olduğu dava dilekçesi ve ekleri davalı tarafa tebliğ edilir. Adınıza açılan dava sebebiyle tebligat tarafınıza ulaştıysa ivedilikle bir avukatla görüşmenizde fayda vardır. Çünkü, tarafınıza ulaşan tebligatta da yazacağı üzere dava dilekçesine karşılık cevap verilmesi gereken bir süre vardır. İşbu sürelerin kaçması hak kaybına sebebiyet verir. Tarafınıza açılan dava sebebiyle gerekli işlemlerin yapılması adına “Çapa Hukuk Bürosu’na’’ müracaat edebilirsiniz.

Adıma Dava Açıldığı Zaman Ne Zaman Haberim Olur?

Adınıza dava açıldığı vakit adresinize dava dilekçesi ve eklerini içeren bir tebligat gönderilir. Eğer ki adreste yok iseniz bağlı bulunduğunuz mahalle muhtarlığına dava dilekçesi ve ekleri tebliğ olur ve süreler işlemeye başlar. Vatandaşın, tarafına açılan davadan haberi olması için; E-devlet veya UYAP Vatandaş Portal aracılığıyla sorgu yapması ya da yukarıda da bahsettiğimiz üzere SMS yoluyla sorgulaması mümkündür.

Savcılık Kararı E-Devlet’te Görülür Mü?

Soruşturma aşamasının gizlilik ilkesi gereği savcılık kararlarına vatandaşların kullandığı portal üzerinden ulaşım sağlamak mümkün değildir. Bu sebeple, savcılık aşaması ve savcılık kararı E-Devlet’te veya UYAP Vatandaş Portal Sorgulama ekranında gözükmez. Kişinin bu sorgulamaları yapabilmesi için ya bir avukata vekalet vermesi ya da ilgili adliyeden sorgulama yaptırması gerekir.

Bütün Davalar E-Devlet’te Görülür Mü?

Ceza davaları, hukuk davaları, icra takipleri, adli tıp süreci, idari yargı, satış memurluğu ve arabuluculuk prosedürü olmak üzere çoğu davaya E-devlet aracılığıyla ulaşım sağlanabilmektedir. Ancak, soruşturma aşamasında olan dosyalara E-devlet üzerinden ulaşım sağlamak mümkün değildir.

Av. Buğra Çapa

Av. Buğra Çapa, Tekirdağ Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra Maltepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde hukuk eğitimi almıştır. 2019 yılında Maltepe Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur.

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. Tek bir vekaletname ile sorunlarımızı gözümüz arkada kalmadan devrettiğim Sayın Avukat Buğra Çapa ülkemizin sizin gibi zeki,çalışkan,başarılı işini hakkıyla yapan ve dürüst avukatlara ihtiyacı var..
  Sayın avukat Buğra çapa ‘ya yardımları için tekrardan çok teşekkür ederim…
  Tecrübelerinden ve bilgilerinden faydalanmanız dileğiyle..
  Saygılarımla ..
  Cengiz ACU

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Hemen Bilgi Al!